Kuidas rajada energiatõhusaid linnu?

Taani linnal Sonderborgil on eesmärk olla aastaks 2029 CO2-emissioonineutraalne linn. 2007. aastal käivitatud ProjectZero avaliku ja erasektori vaheline koostöövõrgustik kavatseb selle saavutada. 21. septembril külastas Tartu Ülikooli geograafia osakonda ProjectZero tegevjuht Peter Rathje, kes loenguga “Mobilizing Actors for the Local Energy Transition” tutvustas 75-tuhandelise rahvaarvuga linna edusamme, tagasilööke ja tulevikuplaane ambitsioonika eesmärgi täitmisel.

2007. aastal, enne ProjectZero käivitamist, oli Sonderborg CO2 tootmise poolest Taani keskmine. Energiaefektiivsusetõstmise ja taastuvenergiavarude kasutuselevõtuga suudeti 2015. aastaks vähendada emissioone juba 35%. Projekti edukaks teostamiseks mõjutatakse linna arengut võimalikult laiahaardeliselt – lisaks uute tehnoloogiate kasutuselevõtule rakendatakse jätkusuutliku arengu põhimõtteid poliitikas ning tehakse suuri jõupingutusi kohalike kaasamisel. Nagu Rathje argumenteeris: energiaefektiivsuse areng ei saa tulla koosolekutest – see tuleb ühiskonnast. Vaid kohaliku elanikkonna edukal kaasamisel on projekti õnnestumine võimalik.

Üheks ProjectZero põhimõtteks on aktiivne osalus haridussüsteemis. Sonderborgi energiamajanduses suureneb pidevalt päikesepaneelide, tuuleparkide ning biogaasi osakaal. Majadesse on paigutatud andurid, mille abil kohalikud saavad oma energiatarbimist jälgida (ja kahandada). Töötatakse välja energiasäästlikke hooneid. Jätkusuutliku arengu tähtsusest kuulevad juba lasteaialapsed. Ümber on tehtud koolide õppekavasid, et tagada järelkasvu üha kasvavale rohelise tehnoloogiaga tegelevate töökohtade nõudlusele. Praeguseks on taolisi töökohti loodud juba üle 800.

Kas ProjectZero eesmärk on saavutatav? Rathje sõnul on. Projekti tulemused on seni olnud suurepärased… Ja et inimesed pühenduks, tulebki olla ambitsioonikas. Kes soovivad ProjectZero’ga lähemalt tutvuda, saavad seda teha nende koduleheküljel brightgreenbusiness.com. EGEA-Tartu tänab Peter Rathjet põneva ettekande eest ja soovib edu jätkusuutlike linnade väljatöötamisel!

Üritus korraldati koostöös SmartEnCity ja Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringiga.

loeng

Autor Ago Tominga

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga